"A játékkönyvek Diablója" - írta valaki a DestinyQuest Infinite (a sorozat böngészőben játszható változata) oldalán, és joggal. Ugyanis az összes játékkönyv közül Michael J. Ward DestinyQuest sorozata hasonlít leginkább egy videojátékra. A szerző célja, amint azt a sorozat honlapján elmondja, az volt, hogy egyfajta hibridet alkosson, egy papíron játszható számítógépes szerepjátékot, ahol a játékos tárgyakat gyűjthet, szörnyekkel harcolhat és teljesen személyre szabhatja a karakterét. Úgy tűnik, sikerült mindkét játékfajta híveit megnyernie magának, hiszen a sorozatnak az évek során masszív rajongótábora alakult ki, és sokan a játékkönyvek csúcsának tartják a DestinyQuest-könyveket.
A sorozatban eddig 4 könyv jelent meg, ezek mind vaskos, 500-700 oldalas kötetek, egész oldalas belső illusztrációk nélkül.
Szabályrendszer
Kezdjük talán a könyvek egyedi szerkezetével. Minden DestinyQuest könyv néhány fejezetre van osztva, a fejezetek a háttérvilág, Valeron egy-egy-régiójában játszódnak. A fejezetekhez színes térkép is jár, rajta szimbólumokkal és fejezetszámokkal. A szimbólumok az adott helyszínen található küldetés nehézségét jelzik, a következőképpen:
- a standard küldetések közül a zöldek a legkönnyebbek, utánuk a narancs, a kék, majd végül a piros színnel jelzett küldetések jönnek;
- a legendás szörnyek legyőzése nyilván igen nehéz feladat;
- a falvak, városok pihenési, vásárlási lehetőséget és kisebb küldetéseket adnak;
- a boss szörny legyőzése a fejezet végpontja, ez a feltétele annak, hogy a játékos továbbléphessen a következő szintre (fejezetre).
A játékos teljesen szabadon döntheti el, hogy egy-egy fejezeten belül milyen sorrendben vállal küldetéseket, és nem is kell mindegyiket megcsinálnia. Értelemszerűen tanácsos sorrendben haladni az egyre nehezebb küldetésekkel, különben könnyen ott hagyhatja a fogát. A küldetések - mint maguk a könyvek is - meglehetősen harcorientáltak. Ellenfeleink legyőzésekor tárgyakat választhatunk jutalmul, amelyekkel felszerelhetjük hősünket.
A könyveknek van egy fő története, az egyes fejezetek kipipálásával ennek megoldásához jutunk egyre közelebb.
Főhősünknek öt jellemző értéke van, ezek: sebesség, testi erő, mágia, páncél és életpontok. Alapból mindegyik 0, kivéve az életpontot, amelynek értéke 30. Jellemzőink értékét tárgyakkal növelhetjük. Karakterlapunkon 7 hely van a testünkön viselt tárgyaknak (fej, köpeny, kesztyű, bal kéz, jobb kéz, törzs, láb), plusz lehet még talizmánunk, nyakláncunk és gyűrűnk, ezen kívül pedig van egy hátizsákunk, benne 5 hellyel, illetve egy erszényünk az aranyainknak.
A minél erősebb tárgyak megszerzése tehát elengedhetetlen és egyben a karakter fő fejlődési lehetősége. A tárgyak nem csupán egy vagy több jellemzőnket növelik, hanem különleges képességet is adhatnak. Mindegyik könyv különleges képességek tucatjait tartalmazza, ezek listája apró betűvel is 9-10 oldalon át tart. A legtöbb képesség a harcban segít. A játék lényege tehát, hogy a karakterünket minél erősebb kombóval fegyverezzük fel.
Karakterünk átlagos kalandorként indul, ám idővel felveheti a 3 "út" (karakterkaszt) egyikét, azaz harcos, zsivány vagy mágus lehet belőle. Később, még több tapasztalattal választhat egy karriert is, ezek könyvenként változnak. Az utak és a karrierek meghatározzák, milyen különleges képességeink lehetnek. A tárgyakkal együtt ezek elképesztő variációs lehetőséget adnak karakterünk személyre szabására.
Amennyiben harcra kerül sor, először 2 kockával dobunk magunknak és az ellenfélnek is, hozzáadva a sebesség értékét. A nagyobb eredményű harcosnak sikerült eltalálnia a másikat, dobhat 1 kockával, hozzáadva a testi erő vagy a mágia képességét (a karakternél nyilván azt érdemes, amelyik nagyobb, a szörnyeknél csak az egyik van megadva), ebből levonja az ellenfél páncél értékét. Az eredmény a sebzés, amelyet az életpontokból kell levonni. Ezután új harci kör kezdődik. Ezt az egyszerű rendszert színesítik a különleges képességek, amelyekkel általában ellenfeleink is rendelkeznek. Az erősebb szörnyek például automatikusan sebeznek rajtunk a kör végén vagy valamelyik jellemzőnket csökkentik a harc idejére.
A rendszer annyiban is a videojátékokra hasonlít, hogy a harc végén automatikusan felgyógyulunk, illetve ha meghaltunk, nem kell elölről kezdenünk a könyvet, elég visszamennünk a főtérképre és választhatunk új küldetést.
Könyvek
- The Legion of Shadow
- The Heart of Fire
- The Eye of Winter's Fury
- The Raiders of the Dune Sea
- The Edge of Time (tervezett)